مدرس بولت چه چیزی است و چه کاربردی دارد؟

استاد بولت پیچ و مهره ای برای اتصال فلنج ها

استادبولت دسته خاصی از گونه های پیچ هاست که بیشتر برای بستن فلنج ها در صنعت های سنگین وزن مثل نفت و گاز و پتروشیمی , و هر جایی که لوله کشی های عظیم داراست , مورد به کارگیری قرار می‌گیرد . تفاوت مدرس بولت با دیگر اشکال پیچ در صورت ظاهری آن است . معلم بولت ها یک از یک شفت سرتاسر روزه تشکیل‌شده گردیده اند که در هیچ طرف خویش راز ندارند و از دو سمت به وسیله مهره بسته می‌شوند .

https://www.asroon.ir/products/detail/بولت-/132/view/

فلنج چیست؟

فلنج ( Flange ) گونه‌ای از اتصال دهنده‌های لوله‌ها , شیرآلات و دستگاه‌ها به یکدیگر می باشد . فلنج‌ قطعه ای دیسکی صورت است که با به کار گیری از اشکال پیچ و مهره , خصوصا مدرس بولت ها , دو قطعه را به یکدیگر متصل می‌سازد . فلنج ها به راحتی گشوده و بسته میشوند و برای استعمال چه در فشارهای پائین و چه در فشارهای بالا مطلوب میباشند . همینطور فلنج ها از جمله اتصالاتی می‌باشند , که خطوط لوله انتقال ( با هر گونه سیال ) را به یکدیگر متصل کرده , همینطور شیرآلات را به لوله‌های جوش داده شده , دارای ارتباط میسازند .


استادبولت 2


اندازه پیچ ها و مدرس بولت های مستعمل برای بستن فلنج , بوسیله تعداد شکاف های درنظرگرفته شده در هر فلنج مربوط است . قطر و ارتفاع پیچ ها هم به مدل فلنج و سکو فشار قابل تحمل آن مربوط است .


ارتفاع مدرس بولت ها در استاندارد ASME b16 . 5 تعریف شده‌است . ارتفاع استادبولت برابر با ارتفاع محکم رزوه شده در میان دو مرحله دوران آن است .

https://www.asroon.ir/products/detail/پشم-شیشه/112/view/

قلاویز استادبولت ها

صورت و میزان رزوه در استادبولت ها در استاندارد ASME B1 . 1 تعریف شده‌است . همه گیرترین صورت رزوه در استادبولت ها یک صورت متقارن V صورت است و زاویه آن 60 مرتبه هست . این فرم از رزوه به صورت گسترده در سیستم های اینچی و ISO / متریک مورد به کار گیری قرار میگیرد .

مزیت رزوه های متقارن این است که آن‌ها در مقایسه با بقیه رزوه ها بی آلایش خیس ساخت میگردند و بازرسی شان راحت خیس است . این دسته رزوه به طور معمول در اتصال دهنده های همگانی به کار گیری می شود .


استاندارد رزوه ها

رزوه های درشت ( UNC و UNRC ) به صورت گسترده ای مورد به کارگیری است و در اکثری از گونه های پیچ و مهره ها به کارگیری می شود . رزوه های درشت برای مواد کم ایستادگی نظیر آهن , فولاد ضعیف , مس و آلیاژهای قابل انعطاف خیس , آلومینیوم و غیره استعمال می شود . همینطور رزوه درشت در حالت نامساعد تحمل بیشتری پیدا می نماید و سبب ساز می شود که مونتاژ پرسرعت خیس صورت بپذیرد .

رزوه های ( UNF / UNRF ) به طور معمول در برنامه های ظریف استعمال می شود و در آن جایی که نیاز به استحکام کششی فراتر از محرمانه نخ های درشت است .

رزوه ( ۸ – یا این که UN8 ) در استانداردهای ASTM A 193 , A 320 , A194 برای قطرهای یک اینچ و بزرگ خیس بکار میرود .


مهره شش گوش برای استادبولت ها

بعد ها مهره های شش گوش طبق استاندارد ASME B18 . 2 . 2 مشخص و معلوم گردیده اند . مهره ها می‌توانند واشردار و یا این که معمولی باشند . روزه مهره ها هم در استاندارد ASME B18 . 1 . 1 معین شده‌است .

https://www.asroon.ir/products/detail/print.aspx?id=112

استادبولت 3


عمق یک مهره برای یک معلم بولت برابر با قطر رزوه استادبولت است .


محصول استادبولت ها

متاع استادبولت ها در استاندارد ASTM معین شده‌است . استاندارد ASTM A - 193 برای مدرس بولت و استاندارد ASTM A - 194 برای مهره شش گوش , مرسوم ترین آنها است . استاندارد A - 193 پیچ های آلیاژی و استیل را برای خطوط لوله , فلکه ها و فلنج ها را مشتمل بر می شود که ذیل فشار و دمای بالا قرار دارا هستند . استاندارد A -

/ 0 نظر / 51 بازدید