کاربرد تیرچه کرومیت چیست؟

آشنایی با تیرچه کرومیت و خصوصیات فنی آن

تیرچه کرومیت , یک عنصر ساختمانی شبیه با تیرچه بتنی معمولی البته از جور بهبود یافته است . در بنا شده در سیستم تیرچه معمولی تغییراتی ساخت شد تا معایب آن را برطرف نماید . در تیرچه کرومیت پیش ساخته , بتن و میلگردهای تحتانی نصیب پاشنه تیرچه حذف شده و به جای آن ورق یا این که تسمه فولادی قرار می‌گیرد .


با حذف میلگرد فوقانی تیرچه , بال و پر فوقانی از مال نبشی , تسمه یا این که ناودانی تشکیل می شود . فی مابین بال و پر تحتانی و فوقانی هم اعضای قطری به صورت میلگردهای خرپایی مورب قرا میگیرند که بایستی از دسته فابریک و از فولاد A1 و A2 ساخته شوند . بال و پر تحتانی عضو کششی تیرچه کرومیت است و بال و پر فوقانی به همراه بتن در بر گیرنده آن عضو فشاری تیرچه را تشکیل می‌دهد و اعضای قطری هم علاوه بر متصل کردن پر و بال تحتانی و فوقانی , ایستایی اضطراری برای اعمال بارهای وارده را تأمین می نمایند .


در صورت نیاز می توان از مقاطع مرکب و یا این که میلگردهای تقویتی بهره مند شد . سقف کرومیت به دو صورت قالب همیشگی یا این که قالب موقت اجرا می شود . در روش نخستین , قالب هایی از محصول بلوک سیمانی یا این که سفالی یا این که یونولیت ( شبیه سقف تیرچه بلوک ) مابین تیرچه ها قرار می‌گیرند . ولی در روش قالب موقت که به اسم سقف کامپوزیت کرومیت نامیده می شود , قالب هایی فلزی مابین تیرچه ها قرار میگیرد و بعداز بتن ریزی قالب ها گشوده می گردند .


در‌این روش به دلیل حذف بلوک ها , وزن سقف فراوان کمتر از طریق نخستین است و حدود 240 کیلوگرم بر متر مربع میباشد . همینطور بجهت پوشش بی نقص جان تیرچه ها به وسیله بتن , لرزش کمتری نسبت به بقیه سقف ها دارااست . بعداز نهادن بلوک ها یا این که قالب ها , میلگردهای اُفت و حرارت تنها در جهت عمود بر تیرچه ها روی آن قرار میگیرد و بعد دال بتنی اجرا میگردد .


مزایای تیرچه کرومیت

https://www.asroon.ir/products/detail/print.aspx?id=111

1 - عدم نیاز به شمع بندی و جک در ذیل سقف : تیرچه های کرومیت به دلیل وجود خیز منفی به صورت خویش ایستا پباده سازی شده و نیازی به مراقبت به وسیله شمع را ندارند .


2 - عدم نیاز به آرماتور حرارتی در جهت موازی با تیرچه ها


3 - وزن کمتر بنا به دلیل کاهش مصرف بتن و فولاد


4 - ارتقا سرعت اجرای سقف به دلیل اجرای هم‌زمان یک‌سری سقف با حذف شمع بندی


5 - یکپارچگی بیشتر سقف و اسکلت بجهت جوش شدن به تیرهای کناری


6 - اتوبار , پایداری و صورت پذیری بیشتری داراست و گسیختگی آن به صورت قابل انعطاف و ایمن صورت می‌گیرد .


7 - به دلیل مسافت بیشتر میان تیرچه ها , بازشوها و داکت ها به راحتی اجرا میگردند و نیازی به جدا تیرچه نمیباشد .


8 - اقتصادی بودن سقف : هرچند ارزش اول تیرچه کرومیت از تیرچه معمولی بیشتر است , البته ازآنجاکه فاصلۀ تیرچه ها در سقف تیرچه کرومیت بیشتر از مسافت آنها در سقف تیرچه بتنی است تعداد تیرچه کمتری در سقف به عمل میرود و هزینه آن کمتر می شود . همینطور در هنگام بتن ریزی حدود 30 درصد حجم بتن مصرفی نسبت به سقف تیرچه بلوک کمتر می شود و به صورت کلی سقف ارزان تری است .


معایب تیرچه کرومیت

1 - برای اجرای این سقف نیاز به نیروی حرفه ای و فراگیری چشم است .


2 - اثر تیرچه بعداز گذشت وقت گیر روی گچ سقف نمایان می شود .


3 - تیرچه ها می بایست از لحاظ کیفیت , در اختیار گرفتن شده و کاملاً استاندارد باشند .


کاربرد تیرچه کرومیت

تیرچه های کرومیت معمولاً در ساختمان های با اسکلت فولادی به عمل میروند . البته این دسته سقف در ساختمان های با اسکلت بتنی و با مصالح بنایی هم کاربرد دارااست .

https://www.asroon.ir/products/detail/توری-حصاری--فنس-/130/view/


نشریات و استانداردهای مربوط به تیرچه بتنی و تیرچه کرومیت

تشریح بدون نقص مباحث و اصول مرتبط با اجرای تیرچه های فلزی با جان گشوده در نشریه های شمارۀ 151 و 543 اداره رئیس و طرح ریزی سرزمین آمده است . نشریه 151 به عنوان راهنمای پباده سازی و اجرای سقف تیرچه های فولادی با جان گشوده در ادغام با بتن هست .


نشریه شمارۀ 543 به عنوان راهبرد پباده سازی و اجرای سقف های تیرچه بلوک . همینطور در استاندارد ملی کشور‌ایران به شمارۀ 12977 با تیتر ( تیرچه با جان گشوده مورد مصرف در سقف ساختمان - خصوصیات و روش های امتحان ( تشریح شده‌است .


بار گذاری روی تیرچه کرومیت

بار گذاری روی تیرچه فولادی در دو تراز بررسی می شود . در مرحلۀ نخستین هنگام باربری و اجرای سقف تا گذشته از وصال بتن به 75 درصد پایداری آخرین خویش , تیرچه ها می بایست قدرتمند به تحمل وزن خویش , وزن بلوک ها , وزن رویکرد و قالب ها و همینطور توشه زنده دست اندرکاران اجرایی باشند . البته در مرحلۀ بهره‌برداری یعنی پس از وصال بتن به 75 درصد پایداری آخری خویش , بازه مرکب ( تیرچه و بتن ) بایستی تمام بارهای وارد بر سقف را تحمل نماید .


​جهت اخذ مشورت و کسب داده ها بیشتر راجع‌به خرید تیرچه کرومیت , لطفاً با شمارۀ 43000023 - 021 تماس نتایج نمائید .

https://www.asroon.ir/products/detail/تیرچه-کرومیت/118/view/


/ 0 نظر / 46 بازدید